Flash Player 9.0.115
You need Adobe Flash Player 9.0.115 to visit this site.


Get Adobe Flash player

Lastik Hakında » Lastiklerinizi Anlamak » Lastik yapımı
Lastik yapımı

 

Lastik yapımı

 

Karışımdan tetkike

Karışım

Renklendiriciler, kimyasal maddeler ve 30 adede kadar çıkan farklı kauçuk türünü de içeren hammaddeler, çok yüksek ısı ve basınçlı koşullarda çalışan ve Banbury makinesi olarak adlandırılan dev mikserlerde karıştırılırlar. Bunlar birçok maddeyi karıştırarak, defalarca öğütülecek olan siyah, sakızımsı bir bileşime dönüştürürler.

Ezme

Soğutulan kauçuk, işlenip dilimlere ayrıldıktan sonra ezicilere aktarılır. Bu ezicilerde hazırlanan farklı hamur bileşimleri, makinelerde şeritlere ayrılarak lastik yanağı, sırtı veya diğer parçaların halini alır. Bunun yanı sıra diğer bir kauçuk türü, lastiğin gövdesini oluşturacak olan kumaşı kaplar. Birçok kumaş türü kullanılır: polyester, suni ipek veya naylon.

Damak

Kasnak şeklindeki diğer bir parça da, damaktır. Damak, araç tekerleğinin jantına takılacaktır.

Kat

Daha sonra iki tabaka halindeki kumaş kat, yani teller gelir. Ardından bir çift chafer şeridi eklenir, bu şekilde adlandırılmalarının nedeni, araca monte edildiklerinde, tekerlek jantından gelen sürtünmeden dolayı aşınmaya dirençli olmalarıdır.

Sırt

Delinmelere karşı direnç gösteren ve lastik sırtına yol tutuşu veren çelik kuşakları eklenir. Sırt, bir lastiğin en son yapılan kısmıdır. Otomatik merdaneler, tüm parçaları birbirine iyice presledikten sonra, yeşil lastik olarak adlandırılan lastik, pişirme ve muayeneye hazır hale gelmiş olur.

Pişirme

Pişirme presi, lastiğin son şeklini ve sırt desenini verir. Sıcak kalıplar, lastiği şekillendirip, vulkanize eder. Bu kalıplar, imalatçının sırt deseni ve yanak işaretleri ve yasaların gerektirdiği işaretleri içerir. Lastikler, ebatlarına bağlı olarak 12 ila 25 dakika arasında değişen bir süre boyunca 300 derecede pişirilir.

Tetkik

Lastikte bir sorun varsa – hatta lastikte bir sorun varmış gibi bile görünüyorsa, (en hafif leke bile olabilir) – bu lastik reddedilir. Bazı kusurlar, bir kontrol memurunun eğitimli gözleri veya elleriyle tespit edilirken, diğerleri özel makineler tarafından tespit edilir. Bu muayeneler, yüzeyle sınırlı kalmaz. Bazı lastikler, gizli zayıf noktaları veya iç kısımlarındaki kusurları belirlemek amacıyla üretim bandından çekilip, X-ışınlarından geçirilir. Buna ek olarak, kalite kontrol mühendisleri, rastgele seçilen lastikleri düzenli olarak kesip, bunların performans, kullanım veya güvenliği olumsuz yönde etkileyen yapılarını tüm ayrıntılarıyla incelerler.Goodyear
Mutlu
Dunlop
Goodyear Lastik Sigortası
Goodyear Lastik Sigortası  ile lastiğiniz güvence altında. Aracınızın üzerindeki lastikler ile çivi gibi keskin objelerin üzerinde..
GOODYEAR YENİ UG9
 En sert kış koşullarında üstün performansKarda mükemmel fren mesafesiSuda kızaklamaya karşı aktif direnç için hidrodinamik olukla..
LASTİK VE CAN GÜVENLİĞİ PANEL VE ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
 II. LASTİK VE CAN GÜVENLİĞİ PANEL VE ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ 15-18 Kasım 2012 tarihleri arasında Antalya Kemer Mirada Otelde g..
NEDEN KIŞ LASTİĞİ ?
Ticari araçlarda zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanan “Araçların Y..
GOODYEAR'IN NASCAR TEKNOLOJİSİ CENEVRE'DE
 GOODYEAR'IN NASCAR TEKNOLOJİSİ CENEVRE'DEGoodyear, yeni teknolojilerini Cenevre Uluslararası Motor Show 2012’de tanıtıyor.Goodyea..
GOODYEAR FORTUNE 500'DEKİ TEK LASTİK ÜRETİCİSİ OLDU
  GOODYEAR FORTUNE 500'DEKİ TEK LASTİK ÜRETİCİSİ OLDU23.05.2012 18:14:15Goodyear, dünyanın en prestijli ekonomi yayınlarından biri..
Goodyear'dan ''Otomatik Hava Basıncı Koruma Teknolojisi''
Goodyear'dan ''Otomatik Hava Basıncı Koruma Teknolojisi'' Goodyear, yakıt tasarrufunun ve lastik performansının artırılmasını ve C..
Goodyear, Marathon LHS II+'yi, Lego Kamyon'da tanıtıyor
Goodyear, Marathon LHS II'yi, Lego Kamyon'da tanıtıyor Goodyear, Hanover 2012 IAA Ticari Araç Show'daMarathon LHS II+ lastiğini bi..
Goodyear’dan ilk- AA sınıfı kamyon lastiği
   Goodyear’dan yakıt tasarrufu sağlayan kamyon ve otobüs lastikleri Goodyear, Almanya’nın Hanover kentinde düzenlen 2012 Ticari A..
0.00000.00000
Bugünkü ziyaretçi sayısı   : 62
Toplam ziyaretçi sayısı     : 214212
Facebook
Create your Like Badge
Instagram