Flash Player 9.0.115
You need Adobe Flash Player 9.0.115 to visit this site.


Get Adobe Flash player

NEDEN KIŞ LASTİĞİ ?

21 Kasım 2012 Çarşamba 18:33

Ticari araçlarda zorunlu kış lastiği uygulaması  başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 10 gün sonra karayollarında fiilen uygulanmaya başlanacak yönetmelik, Türkiye'de trafikte bulunan yaklaşık 17 milyon aracın 5 milyonunu doğrudan ilgilendiriyor. Yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan ticari araçlar bu seneden itibaren her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunda. Bu kurala uymayan ticari araçların işletmecilerine 500 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği kullanım süresi, hava şartlarına bağlı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 1ay ileri veya geri alınabilecek. Uzun sözün kısası, Türkiye'de artık her ticari aracın 4 değil, 8 lastiği olacak...

Neden kış lastiği?

Yapısında daha fazla doğal kauçuk barındıran özel bir hamura sahip kış lastikleri, hem yere sağlam basar hem de fren mesafesini azaltır...

Kış lastiğini normal lastikten farklı kılan özellikler nelerdir?


Yaz lastikleri sıcaklık +7 derecenin altına düşünce ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal kauçuk sayesinde düşük ısılarda bile yumuşaklığını ve tutunma özelliğini korur. Özel deseni ile ilave çekiş sağlar.

Kış lastiği sürücülere kaygan yolda nasıl bir avantaj sağlıyor?


Yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşmektedir. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk gelmektedir.

Lastiklerin 4'ünün de kış lastiği olarak değiştirilmesi şart mıdır?


Sadece 2 lastiğinin kış lastiği olarak takılması durumunda aracın ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında kontrolü zorlaşır. Araç virajlarda önden veya arkadan kayma yapabilir. Bu sebeple kış lastikleri 4'lü set olarak kullanılmalıdır.

Kış lastiği karlı havalarda tek başına yeterli midir? Zincir gerekmez mi ?


Zincir kullanımı araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için mümkün olan en kısa süre için kullanılmalıdır. Kış lastiği şehiriçi ve şehirlerarası yollarda karlı havada kesinlikle yeterlidir. Çok dik buzlu dağ yolları dışında zincire ihtiyaç duyulmaz.

Yaz geldiğinde kış lastiği ile devam edilirse aracın performansı olumsuz etkilenir mi?
Kış lastikleri yazın kullanılmamalıdır. Aksi takdirde; hızlı aşınma, artan yakıt tüketimi ve ses seviyesinde artış gibi sorunlarla beraber fren mesafesinin uzaması gibi sürüş güvenliğini tehdit edecek ölçüde performans problemleriyle de karşılaşılabilir.

Kış Lastiği ile normal lastiğin satış fiyatı arasında ne kadar fark vardır?


Aynı ebattaki kış lastiği ile yaz lastiği arasında 10-15 lira fiyat farkı bulunmaktadır. Bu da kış şartlarına uygun güvenli sürüş için geliştirilen lastiğin özel yapısından kaynaklanmaktadır. Karşılığında elde edilen güvenli sürüş rahatlığı ise tartışılmaz.

Kış lastiği ile kar lastiği arasındaki fark nedir?


Aslında kar lastiği diye bir tanım yoktur. Karda sürüşe göre tasarlanan lastik deseni sebebiyle kış lastiğine halk arasında kar lastiği de denilmektedir. Ayrıca bazı ülkelerde kış lastiğine 'snow tyre' dendiğinden Türkçeye de bu şekilde çevrilip kullanılmıştır.
Tüm Duyurular

03 Kasım 2017 Cuma 09:21» Goodyear Lastik Sigortası
04 Aralık 2014 Perşembe 16:55» GOODYEAR YENİ UG9
28 Kasım 2012 Çarşamba 10:37» LASTİK VE CAN GÜVENLİĞİ PANEL VE ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
21 Kasım 2012 Çarşamba 18:33» NEDEN KIŞ LASTİĞİ ?
20 Kasım 2012 Salı 10:55» GOODYEAR'IN NASCAR TEKNOLOJİSİ CENEVRE'DE
20 Kasım 2012 Salı 10:54» GOODYEAR FORTUNE 500'DEKİ TEK LASTİK ÜRETİCİSİ OLDU
20 Kasım 2012 Salı 10:47» Goodyear'dan ''Otomatik Hava Basıncı Koruma Teknolojisi''
20 Kasım 2012 Salı 10:43» Goodyear, Marathon LHS II+'yi, Lego Kamyon'da tanıtıyor
20 Kasım 2012 Salı 10:39» Goodyear’dan ilk- AA sınıfı kamyon lastiği

Goodyear
Mutlu
Dunlop
Goodyear Lastik Sigortası
Goodyear Lastik Sigortası  ile lastiğiniz güvence altında. Aracınızın üzerindeki lastikler ile çivi gibi keskin objelerin üzerinde..
GOODYEAR YENİ UG9
 En sert kış koşullarında üstün performansKarda mükemmel fren mesafesiSuda kızaklamaya karşı aktif direnç için hidrodinamik olukla..
LASTİK VE CAN GÜVENLİĞİ PANEL VE ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
 II. LASTİK VE CAN GÜVENLİĞİ PANEL VE ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ 15-18 Kasım 2012 tarihleri arasında Antalya Kemer Mirada Otelde g..
NEDEN KIŞ LASTİĞİ ?
Ticari araçlarda zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanan “Araçların Y..
GOODYEAR'IN NASCAR TEKNOLOJİSİ CENEVRE'DE
 GOODYEAR'IN NASCAR TEKNOLOJİSİ CENEVRE'DEGoodyear, yeni teknolojilerini Cenevre Uluslararası Motor Show 2012’de tanıtıyor.Goodyea..
GOODYEAR FORTUNE 500'DEKİ TEK LASTİK ÜRETİCİSİ OLDU
  GOODYEAR FORTUNE 500'DEKİ TEK LASTİK ÜRETİCİSİ OLDU23.05.2012 18:14:15Goodyear, dünyanın en prestijli ekonomi yayınlarından biri..
Goodyear'dan ''Otomatik Hava Basıncı Koruma Teknolojisi''
Goodyear'dan ''Otomatik Hava Basıncı Koruma Teknolojisi'' Goodyear, yakıt tasarrufunun ve lastik performansının artırılmasını ve C..
Goodyear, Marathon LHS II+'yi, Lego Kamyon'da tanıtıyor
Goodyear, Marathon LHS II'yi, Lego Kamyon'da tanıtıyor Goodyear, Hanover 2012 IAA Ticari Araç Show'daMarathon LHS II+ lastiğini bi..
Goodyear’dan ilk- AA sınıfı kamyon lastiği
   Goodyear’dan yakıt tasarrufu sağlayan kamyon ve otobüs lastikleri Goodyear, Almanya’nın Hanover kentinde düzenlen 2012 Ticari A..
0.00000.00000
Bugünkü ziyaretçi sayısı   : 62
Toplam ziyaretçi sayısı     : 214212
Facebook
Create your Like Badge
Instagram